Hemşirelik (Türkçe)

Hemşirelik (Türkçe) Bölümü

Hemşirelik bölümü hem teorik hem pratik olarak eğitimlerin gerçekleştiği bir lisans programıdır. Sayısal puan türü ile öğrencilerin tercih edebileceği bölümlerden birisi olan Hemşirelik bölümünün amacı; birey ve toplumun sağlığını korumaya ve geliştirmeye çalışan hemşireler yetiştirmektir. Bölüm; öğrenci merkezli, bütüncül ve yeterliliğe dayalı bir eğitim verir. İnterdisipliner bakım anlayışını temel alan bölüm, uygulanan eğitim modelleri ile öğrencilerin teorik bilgilerini geliştirmeyi amaçlar. Hemşirelik bölümü, temel becerileri geliştiren uygulama dersleriyle yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinir. İstanbul’da bulunan Demiroğlu Bilim Üniversitesi  Hemşirelik bölümleri, staj programlarıyla hemşire adaylarını geleceğe hazırlar.

Sağlık alanında marka olmayı hedefleyen Demiroğlu Bilim Üniversitesi, Türk Kardiyoloji Vakfı tarafından 2016 yılında kurulur. Öğrenci merkezli eğitim modeli ve hasta odaklı hizmet sunumuyla takdir kazanan üniversite, uzman eğitmen kadrosuyla ulusal ve uluslararası bilim arenasında kendini kanıtlar. Hemşirelik bakımı verecebilecek kişiler yetiştiren Hemşirelik bölümü, üniversite bünyesinde yer alan Florence Nightingale Hastanesi Hemşirelik Yüksekokulu’nda bulunur. Hemşirelik Bölümü, toplam 8 yarıyıldan oluşur. Bölüm; mesleki etik, ilke ve değerleri bilen hemşirelerin yetişmesi için nitelikli bir eğitim verir. Hemşirelik sıralama açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Hemşirelik bölümü başarı sıralaması, sınavda yapılan netlere ve alınan puana göre farklılık gösterir.

Hemşirelik Bölümüne Genel Bakış

Hemşirelik lisans eğitimi boyunca teorik ve uygulamalı eğitim modeli uygulanır. Florence Nightingale Hastanesi Hemşirelik Yüksekokulu, 2006 yılından bu yana lisans eğitimi verir. Bunun yanı sıra Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimi ve doktora eğitimleri de devam eder. Teknik ve teorik bilgilerin yanı sıra uygulama dersleri Mesleki Beceri Laboratuvarı, Temel Eğitim Laboratuvarı ve Simülasyon Merkezi’nde verilir. Öğrenciler verilen dersler ile acil bakım hemşireliği, onkoloji hemşireliği, kardiyoloji hemşireliği ve yoğun bakım hemşireliği alanlarında uzmanlaşır.

Devlet, özel ve üniversite hastanelerinin sayıları her geçen gün artar. Bundan dolayı hemşirelik, özel bakım gerektiren ünitelerde ihtiyaç duyulan bir meslek haline gelir. Üniversite, bünyesine bağlı hastanelerde uzman hemşirelere iş olanakları sunar. Hemşire adayları, teorik ve uygulamalı eğitim düzeyi ile önemli görevler üstlenir. Bölümün eğitim dili Türkçe’ dir. Üniversitede İngilizce hemşirelik bölümü de bulunur. Dileyen öğrenciler İngilizce hemşirelik bölümüne de kayıt yaptırabilir. Lisans programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, Hemşire unvanı ile mezun olur. Mezun öğrenciler; sertifika programları, uygulama dersleri, bitirme projesi ve bitirme stajıyla iş hayatına hazır olur.

Demiroğlu Bilim Hemşirelik Bölümünde Okutulan Dersler

Hemşirelik bölümü verdiği teorik bilgileri, staj programları ve bitirme projeleriyle pekiştirir. Bölümde verilen dersler her yıl değişkenlik gösterir. Hemşirelik dersleri birbirinin devamı niteliğindedir.

  • 1. sınıf: Bölümün ilk yılında hemşirelikte temel kavramlar, fizyoloji, anatomi, hemşirelik esasları, mikrobiyoloji - parazitoloji, histoloji ve klinik biyokimya gibi dersler verilir. Birçok bölümde olduğu gibi hemşirelik bölümünde Yabancı Dil, İngilizce, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İş Sağlığı ve Güvenliği dersleri verillir. Ayrıca sağlık iletişimi ve antropoloji dersleri seçmeli ders kategorisinde sunulur.
  • 2. sınıf: Bölümün ikinci yılında cerrahi hastalıkları hemşireliği, iç hastalıkları hemşireliği, ilk yardım, sağlık bilimlerinde etik, sosyoloji, hasta eğitimi, sağlık tanılaması, patoloji, beslenme, enfeksiyon hastalıkları hemşireliği, farmakoloji gibi dersler verilir. Öğrenciler; girişimcilik, cinsel sağlık, kültürlerarası hemşirelik, akılcı ilaç uygulamaları ve sağlık bilişimi derslerini seçmeli olarak tercih edebilir.
  • 3. sınıf: Bölümün üçüncü yılında biyoistatistik, ruh sağlığı ve psikiyatri hemşireliği, hemşirelikte araştırma, halk sağlığı hemşireliği, çocuk sağlığı ve hastalıkları hemşireliği, kadın sağlığı ve hastalıkları hemşireliği gibi dersler verilir. Ayrıca seçmeli ders kategorisinde sağlık hukuku, stres ve kriz yönetimi, palyatif bakım, teknoloji bağımlılığı ve afet yönetimi dersleri yer alır.
  • 4. sınıf: Bölümün son yılında ise hemşirelikte eğitim ve hemşirelikte yönetim dersleri verilir. Bölümden mezun olmak için bitirme şarjı ve bitirme projesi şartı bulunur. Son sınıfta sunulan seçmeli dersler arasında ameliyathane hemşireliği, ürojinekoloji hemşireliği, stoma hemşireliği ve transplantasyon hemşireliği bulunur.

Demiroğlu Bilim Hemşirelik Bölümünde Sağlanan Olanaklar

Hemşirelik bölümü, alanında uzman ve deneyimli akademik kadrosu ile öğrencilerin aldıkları teorik eğitimi pratik alanda uygulamaya dönüştürür. Öğrenciler, afiliye hastanelerde staj imkanına sahiptir. Hemşire adayları, Florence Nightingale Group dahilindaki hastanelerde staj yapabilir. Hastanele ve üniversite bünyesine bağlı laboratuarlar öğrencilerin gereksinimlerini karşılar niteliktedir. İleri teknolojiyle donatılmış Simülasyon Laboratuvarı, eğitim süreci boyunca öğrencilerin kullanımına açıktır. Geniş dijital ve baskılı kaynak koleksiyonu ile dikkat çeken kütüphanede, pek çok kitaba ulaşmak mümkündür. Üniversite bünyesinde bulunan birçok kulüp, geniş uygulama olanaklarıyla öğrencilerin boş vakitlerinde çeşitli aktiviteler yapabilmesine imkan tanır. Turk MISC ve Atatürkçü Düşünce Kulübü başta olmak üzere fotoğrafçılık, spor, sinema, psikoloji, münazara, briç, dans, beslenme ve diyetetik gibi pek çok kulüp bulunur.

Hemşirelik Taban Puanları

Florence Nightingale Hastanesi Hemşirelik Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü’ne öğrenciler SAYISAL puan türü ile girer. Öğrenciler Hemşirelik (Türkçe) bölümüne puanlarına göre burslu, %50 ve %25 indirimli öğrenci statüsünde olabillir. Hemşirelik netleri, taban puanı ve başarı sıralaması baz aınarak belirlenir. Hemşirelik taban puanları, her yıl farklılık gösterir.

  Yıl Taban Puan Başarı Sırası
Burslu 2021 306,41483 152.182
%50 İndirimli 2021 229,87821 370.116
Burslu 2020 363,20987 140.000
%50 İndirimli 2020 261,05964 298.325
Burslu 2019 329,02954 138.246
%50 İndirimli 2019 247,47829 302.000
Burslu 2018 305,36205 148.000
%50 İndirimli 2018 285,08949 286.880

Hemşirelik Bölümü ile İlgili En Çok Merak Edilen Sorular

Hemşirelik Bölümü Nedir?

Hemşirelik; toplum sağlığının iyileştirilmesine katkı sunan eğitim ve öğretim programıdır. Hemşirelik bölümünün amacı, hemşirelik bakımı alanında kanıta dayalı uygulamalar geliştiren, eleştirel düşünebilen, araştırma unsurlarını birleştirebilen nitelikli kişiler yetiştirmektir. Hemşireler, akut ya da kronik zihinsel ve fiziksel hastalıkları bulunan kişilere tıbbi bakım sağlar. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev alan hemşireler, gerekli durumlarda tıbbi bakımı evlerde de yapabilir.

Hemşirelik Bölümü Kaç Yıldır?

Türkiye’de hemşirelik bölümü eğitimi 4 yıl sürer. Bölümün dili Türkçe’dir. Örgün öğretim programı olarak devam eden bölümde teorik ve uygulama dersleri verilir. Staj programı ve müfredat içeriği üniversiteler arasında farklılık gösterir. Bölümden mezun olan öğrenciler, dilerse yüksek lisans ve doktora eğitimine devam edebilir.

Hemşirelik Mezunlarının Çalışma Olanakları Nelerdir?

Hemşirelik bölümünden mezun olan öğrenciler; tüm özel ve kamu hastanelerinde, aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde, yaşlı bakım evlerinde, çocuk sağlığı merkezlerinde, iş sağlığı ve okul sağlığı programlarında çalışabilir. Aynı zamanda acil sağlık hizmetlerinde, fabrika ve iş yerlerinde, okullarda, evde bakım hizmeti veren kuruluşlarda, rehabilitasyon merkezlerinde de çalışabilir. Mezunlar kamu ya da özel pek çok sağlık merkezinde sorumlu hemşire, eğitim hemşiresi, klinik hemşiresi ve yönetici olarak görev alabilir.