T.C. Demiroğlu Bilim Üniversitesi ve Florence Nightingale Hastaneleri ile Geleceğinizi Şekillendirin

İngilizce Hemşirelik Bölümü Nedir, Mezunu Ne İş Yapar?

T.C. Demiroğlu Bilim Üniversitesi bünyesinde yer alan İngilizce Hemşirelik Bölümü, öğrencilere hemşirelik alanında uluslararası standartlarda eğitim veren ve derslerin büyük bir kısmı İngilizce olarak işlenen bir lisans programıdır. Tüm dünyada ve özellikle Türkiye’de sağlık turizminin arttığı günümüzde, sağlık alanında çalışacak mezunların dil bilmesi önem arz etmektedir. Hemşirelik mesleği, Avrupa’da serbest dolaşım ve çalışma hakkına sahip sınırlı sayıdaki mesleklerden biridir, bu bilgi de dil öğrenmenin önemini göstermektedir.

Üniversitemizin öncelikli amacı; toplumun hemşirelik bakım gereksinimlerinin karşılanması, güncel bilgiyi takip edebilen, eleştirel düşünme ve problem çözme becerisine sahip, kriz anını yönetebilen, eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri gelişmiş, hemşirelik eğitimi, yönetimi ve araştırmalarında aktif yer alacak, etkili iletişim kurabilen ve yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinen hemşireler yetiştirmektir

İngilizce Hemşirelik Bölüm mezunlarımız, global sağlık sektöründe çalışabilir ve çok çeşitli sağlık kuruluşlarında, uluslararası organizasyonlarda veya akademik alanlarda kariyer yapabilirler.

İngilizce Hemşirelik Bölümü Neler Öğretir?

T.C. Demiroğlu Bilim Üniversitesi’ndeki İngilizce Hemşirelik Bölümü 4 yıllık öğrenim süresi boyunca öğrencilere, teorik ve pratik bilgiler, staj programları ve bitirme projeleri verir.

Birinci Yıl

Birinci yıl dersleri temel sağlık bilimlerini kapsar. Anatomiden, fizyolojiye, biyokimyadan, temel hemşirelik uygulamalarına kadar geniş bir yelpazede eğitim verilir. Ayrıca, hemşirelik esasları, mikrobiyoloji, histoloji gibi dersler de bu yılın müfredatındadır. Ayrıca, İngilizce tıbbi terminoloji üzerine yoğunlaşılır.

İkinci Yıl

İkinci yılda öğrenciler, daha spesifik konulara yönelirler. İç hastalıkları hemşireliği, cerrahi hemşireliği, çocuk sağlığı hemşireliği, ilk yardım, sağlık bilimlerinde etik, sosyoloji, hasta eğitimi, sağlık tanılaması, patoloji, beslenme, enfeksiyon hastalıkları hemşireliği ve farmakoloji gibi dersler verilir. Bu derslere ek olarak öğrenciler; girişimcilik, cinsel sağlık, kültürlerarası hemşirelik, akılcı ilaç uygulamaları ve sağlık bilişimi derslerini de seçmeli olarak tercih edebilir.

Üçüncü Yıl

Hemşirelik Bölümü’nün üçüncü yılında, biyoistatistik, ruh sağlığı ve psikiyatri hemşireliği, hemşirelikte araştırma, halk sağlığı hemşireliği, çocuk sağlığı ve hastalıkları hemşireliği, kadın sağlığı ve hastalıkları hemşireliği gibi dersler verilir. Seçmeli olarak da sağlık hukuku, stres ve kriz yönetimi, palyatif bakım, teknoloji bağımlılığı ve afet yönetimi gibi dersleri seçmek mümkündür.

Dördüncü Yıl

İngilizce Hemşirelik Bölümü’nün son yılı olan dördüncü yılda, hemşirelikte eğitim ve hemşirelikte yönetim dersleri alınır. Öğrencilerin bölümden mezun olmak için bitirme projesini yerine getirmeleri gerekmektedir. Ayrıca son yılda, ameliyathane hemşireliği, ürojinekoloji hemşireliği, stoma hemşireliği ve transplantasyon hemşireliği gibi dersleri seçmeli olarak almak mümkündür.

İngilizce Hemşirelik Bölümü Staj İmkanları Nelerdir?

Hemşirelik Bölümü öğrencilerine, yerel ve uluslararası sağlık kurumlarında staj yapma imkânı sağlanır. Bu stajlar, öğrencilerin hem dil becerilerini geliştirmelerine hem de profesyonel bir çalışma ortamında deneyim kazanmalarına olanak tanır.

Ayrıca, T.C. Demiroğlu Bilim Üniversitesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri, Florence Nightingale Group bünyesindeki hastanelerde de staj yapabilir.

İngilizce Hemşirelik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Hemşirelik dersleri, tıbbi bilimler, hemşirelik uygulamaları, sağlık yönetimi, farmakoloji, biyokimya ve etik gibi geniş bir yelpazede yer alır. İngilizce olarak sunulan bu dersler, öğrencilerin uluslararası kariyer fırsatlarına hazırlanmasını sağlar.

İngilizce Hemşirelik Mezunları Ne İş Yapar?

Mezunlar, hemşire olarak global hastanelerde, kliniklerde veya özel sağlık hizmetlerinde çalışabilirler. Ayrıca, araştırma, eğitim ve sağlık yönetimi alanlarında da kariyer yapabilirler.

İngilizce Hemşirelik Bölümü Taban Puanları

İngilizce Hemşirelik Bölümü taban puanı T.C. Demiroğlu Bilim Üniversitesi özelinde, 2023 yılında tam burslu program için 334 puan, %50 burslu program için 260 puandır.

İngilizce Hemşirelik Dikey Geçiş Nasıl Yapılır?

Ön lisans mezunları, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile bu bölümlere geçiş yapabilirler. Başarılı olan öğrenciler, lisans programının üçüncü yılına direkt olarak başlarlar.

İngilizce Hemşirelik Bölümü Sıkça Sorulan Sorular

İngilizce Hemşirelik Bölümü mezunu hangi meslekleri yapabilir?

İngilizce Hemşirelik Bölümü mezunları, hemşire olarak çeşitli sağlık kurumlarında veya uluslararası platformlarda çalışabilirler. Eğitmen, yönetici veya araştırmacı gibi pozisyonlarda da görev alabilirler.

İngilizce Hemşirelik ön lisans bölümü mü?

T.C. Demiroğlu Bilim Üniversitesi’ndeki bu program dört yıllık bir lisans programıdır, ancak ön lisans programları da bulunmaktadır.

İngilizce Hemşirelik Bölümü kaç yıldır?

İngilizce Hemşirelik Bölümü dört yıl süren bir lisans eğitimi içerir.

İngilizce Hemşirelik Bölümü hangi alandadır?

Hemşirelik Bölümü, sayısal alandan öğrenci kabul etmektedir.

İngilizce Hemşirelik Bölümü geçme notu kaçtır?

Genellikle üniversitelerin geçme notu 100 üzerinden 60 veya 4 üzerinden 2.0 olarak belirlenir.

İngilizce Hemşirelik Bölümü mezunu memur olabilir mi?

Evet, mezunlar kamu sektöründe memur olarak çalışabilirler.

İngilizce Hemşirelik Bölümü mezunları KPSS’ye girer mi?

Kamu sektöründe çalışmak isteyen mezunlar için KPSS sınavına girmek ve başarılı olmak şarttır.

İngilizce Hemşirelik atama puanları kaçtır?

Atama puanları, KPSS sonuçlarına ve tercihlere göre her yıl değişiklik göstermektedir.