T.C. Demiroğlu Bilim Üniversitesi ve Florence Nightingale Hastaneleri ile Geleceğinizi Şekillendirin

Türkçe Hemşirelik Bölümü Nedir, Mezunu Ne İş Yapar?

Türkçe Hemşirelik Bölümü, sağlık sektöründe hemşire yetiştirmeyi amaçlayan bir lisans programıdır. Sayısal puan türüyle öğrenci kabul eden bu bölümde hem teorik hem de pratik dersler verilir. Bölümün ana amacı toplum sağlığını koruyan ve geliştiren hemşireler yetiştirmektir. Sağlık alanında marka olma hedefiyle ilerleyen Demiroğlu Bilim Üniversitesi çeşitli ders ve staj programlarıyla hemşire adaylarını geleceğe hazırlar.

Türkçe Hemşirelik Bölümü mezunları, hastaneler, klinikler, sağlık merkezleri ve huzurevleri gibi çeşitli sağlık kurumlarında hemşire olarak görev yapabilirler. Ayrıca, sağlık danışmanlığı, acil servis yönetimi ve evde bakım hizmetleri gibi alanlarda da kariyer yapma imkânları vardır.

Türkçe Hemşirelik Bölümü Neler Öğretir?

T.C. Demiroğlu Bilim Üniversitesi’ndeki Türkçe Hemşirelik Bölümü 4 yıllık öğrenim süresi boyunca öğrencilere, teorik ve pratik bilgiler, staj programları ve bitirme projeleri verir.

Birinci Yıl

Birinci yıl dersleri temel sağlık bilimlerini kapsar. Anatomiden, fizyolojiye, biyokimyadan, temel hemşirelik uygulamalarına kadar geniş bir yelpazede eğitim verilir. Ayrıca, hemşirelik esasları, mikrobiyoloji, histoloji gibi dersler de bu yılın müfredatındadır.

İkinci Yıl

İkinci yılda öğrenciler, daha spesifik konulara yönelirler. İç hastalıkları hemşireliği, cerrahi hemşireliği, çocuk sağlığı hemşireliği, ilk yardım, sağlık bilimlerinde etik, sosyoloji, hasta eğitimi, sağlık tanılaması, patoloji, beslenme, enfeksiyon hastalıkları hemşireliği ve farmakoloji gibi dersler verilir. Bu derslere ek olarak öğrenciler; girişimcilik, cinsel sağlık, kültürlerarası hemşirelik, akılcı ilaç uygulamaları ve sağlık bilişimi derslerini de seçmeli olarak tercih edebilir.

Üçüncü Yıl

Hemşirelik Bölümü’nün üçüncü yılında, biyoistatistik, ruh sağlığı ve psikiyatri hemşireliği, hemşirelikte araştırma, halk sağlığı hemşireliği, çocuk sağlığı ve hastalıkları hemşireliği, kadın sağlığı ve hastalıkları hemşireliği gibi dersler verilir. Seçmeli olarak da sağlık hukuku, stres ve kriz yönetimi, palyatif bakım, teknoloji bağımlılığı ve afet yönetimi gibi dersleri seçmek mümkündür.

Dördüncü Yıl

Bölümün son yılı olan dördüncü yılda, hemşirelikte eğitim ve hemşirelikte yönetim dersleri alınır. Öğrencilerin bölümden mezun olmak için bitirme projesini yerine getirmeleri gerekmektedir. Ayrıca son yılda, ameliyathane hemşireliği, ürojinekoloji hemşireliği, stoma hemşireliği ve transplantasyon hemşireliği gibi dersleri seçmeli olarak almak mümkündür.

Türkçe Hemşirelik Bölümü Staj İmkanları Nelerdir?

Hemşirelik Bölümü öğrencileri için staj, eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır. Öğrenciler, genellikle ikinci ve üçüncü yıllarında çeşitli sağlık kurumlarında staj yaparak gerçek çalışma ortamında deneyim kazanırlar.

T.C. Demiroğlu Bilim Üniversitesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri, Florence Nightingale Group bünyesindeki hastanelerde staj yapabilir.

Türkçe Hemşirelik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Hemşirelik dersleri, temel sağlık bilimleri ve uygulamalı sağlık bilgilerini kapsar. İlk yardım, anatomi, farmakoloji, mikrobiyoloji, biyokimya, patoloji gibi derslerin yanı sıra, hasta bakımı ve hastalıkların yönetimi gibi uygulamalı dersler de bulunmaktadır

Türkçe Hemşirelik Mezunları Ne İş Yapar?

Mezunlar, sağlık sektörünün çeşitli alanlarında çalışabilirler. Hastane, klinik, kamu ve özel sağlık merkezlerinde hemşire olarak görev alabilirler. Ayrıca isteyen mezunlar, sağlık yönetimi, eğitim ve araştırma alanlarında da kariyer yapabilirler.

Türkçe Hemşirelik Bölümü Taban Puanları

Türkçe Hemşirelik Bölümü taban puanı Demiroğlu Bilim Üniversitesi özelinde, 2023 yılında tam burslu program için 353 puan, %50 burslu program için 278 puandır.

Türkçe Hemşirelik Dikey Geçiş Nasıl Yapılır?

Ön lisans hemşirelik programlarından lisans programlarına dikey geçiş, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile yapılmaktadır. Öğrenciler, bu sınavda başarılı olduklarında, lisans programlarının üçüncü sınıfına doğrudan geçiş yapabilirler.

Türkçe Hemşirelik Bölümü Sıkça Sorulan Sorular

Türkçe Hemşirelik Bölümü mezunu hangi meslekleri yapabilir?

Hemşirelik Bölümü mezunları, hemşire olarak kamu ve özel sektörde çeşitli sağlık kurumlarında çalışabilir. Ayrıca, eğitmen, araştırmacı veya sağlık yöneticisi gibi pozisyonlarda da görev alabilirler.

Türkçe Hemşirelik ön lisans bölümü mü?

Ülkemizde hemşirelik eğitimi hem ön lisans (iki yıllık) hem de lisans (dört yıllık) programlar olarak sunulmaktadır. T.C. Demiroğlu Bilim Üniversitesi bünyesinde hemşirelik bölümü lisans programı olarak yer almaktadır.

Türkçe Hemşirelik Bölümü kaç yıldır?

Hemşirelik lisans programı eğitimi dört yıl sürmektedir.

Türkçe Hemşirelik Bölümü hangi alandadır?

Hemşirelik Bölümü, sayısal alandan öğrenci kabul etmektedir.

Türkçe Hemşirelik Bölümü geçme notu kaçtır?

Genellikle üniversitelerin geçme notu 100 üzerinden 60 veya 4 üzerinden 2.0 olarak belirlenir.

Türkçe Hemşirelik Bölümü mezunu memur olabilir mi?

Evet, mezunlar kamu hastaneleri ve diğer sağlık kurumlarında memur olarak çalışabilirler.

Türkçe Hemşirelik Bölümü mezunları KPSS’ye girer mi?

Evet, kamu sektöründe çalışmak isteyen mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girmeleri gerekmektedir.

Türkçe Hemşirelik atama puanları kaçtır?

Atama puanları, her yıl yapılan KPSS sonuçlarına ve tercihlere göre değişiklik göstermektedir.