T.C. Demiroğlu Bilim Üniversitesi ve Florence Nightingale Hastaneleri ile Geleceğinizi Şekillendirin

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Nedir, Mezunu Ne İş Yapar?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, bireylerin yaşam kalitesini artırmak amacıyla hareket kabiliyetlerini ve işlevselliğini geliştirmek üzere eğitim veren bir sağlık bilimleri dalıdır. T.C Demiroğlu Bilim Üniversitesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölüm müfredatında en yeni akademik gelişmelere yer vermekte ve uzman akademisyenlerin danışmanlığında klinik eğitimler sunmaktadır.

Mezunlar, hastaneler, rehabilitasyon merkezleri, özel klinikler, huzurevleri ve spor tesislerinde çalışabilirler. Bu profesyoneller, kazalar, yaralanmalar veya kronik hastalıklar sonucu hareket kabiliyeti kısıtlanmış bireylerin tedavisinde önemli rol oynarlar.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Neler Öğretir?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon programında 4 yıllık eğitim süresi boyunca; hem teorik hem de pratik eğitimler birlikte verilir. Öğrencilerin yetkinliği için multidisipliner yöntemler benimsenir. Tüm dersleri başarıyla geçen öğrenciler “fizyoterapist” unvanıyla mezun olurlar.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünde öğrenciler, aşağıdaki alanlarda eğitim alır:

  • Akut ve kronik ağrı yönetimi,
  • Romatizmal hastalıkların tedavi ve takibi,
  • Ortopedik rehabilitasyon ve spor yaralanmaları,
  • Nörolojik ve nöromüsküler hastalıkların rehabilitasyonu,
  • Pediatrik rehabilitasyon,
  • Metabolik kemik hastalıkları,
  • Konjetinal veya edinilmiş eklem ve kemik bozuklukları,
  • Yanık sonrası rehabilitasyon,
  • Geriatrik rehabilitasyon.

Birinci Yıl

Bölümün birinci yılında genel olarak temel tıp bilimlerine odaklanılarak anatomi, fizyoloji, biyokimya ve tıbbi terminoloji gibi dersler görülür. Bu temeller, fizyoterapi uygulamalarının bilimsel arka planını sağlar.

İkinci Yıl

İkinci yılda fizyolojik derslerin yanında patoloji, farmakoloji ve rehabilitasyon ilkeleri gibi daha spesifik derslere geçilir. Öğrenciler, farklı hastalık grupları için rehabilitasyon tekniklerini öğrenmeye başlarlar.

Üçüncü Yıl

Bu yılda öğrenciler, klinik becerilerini geliştirmek için daha fazla uygulamalı ders alırlar. Temel nörofizyolojik yaklaşımlar ve uygulama teknikleri üzerine eğitimler verilir. Ayrıca öğrenciler, ortopedik ve pediatrik fizyoterapi gibi alanlarda derinlemesine bilgi edinirler.

Dördüncü Yıl

Bölümün son yılında araştırma yöntemleri, etik ve mesleki uygulamalarda liderlik gibi konular üzerine yoğunlaşılır. Öğrenciler, bitirme tezleri ve kapsamlı klinik stajları ile eğitimlerini tamamlarlar.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Staj İmkanları Nelerdir?

Öğrenciler, eğitim süresince çeşitli sağlık kurumlarında staj yapma fırsatı bulurlar. Bu stajlar, gerçek dünya deneyimi kazanmalarını ve teorik bilgilerini pratiğe dökmelerini sağlar.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Dersleri Nelerdir?

Dersler arasında; manuel terapi, spor yaralanmaları için rehabilitasyon, geriatrik rehabilitasyon, pediatrik fizyoterapi ve ortopedik rehabilitasyon gibi çok çeşitli alanlar bulunur. Ayrıca, eğitim süresince hasta ile iletişim ve danışmanlık becerileri de öğretilir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Mezunları Ne İş Yapar?

Fizyoterapist unvanı alan mezunlar, hastaların değerlendirilmesi, tedavi planlaması ve uygulaması konularında uzmanlaşır. Ayrıca, hastalarına egzersiz programları hazırlar ve yaşam tarzı değişiklikleri konusunda danışmanlık yaparlar.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Taban Puanları

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü taban puanı T.C. Demiroğlu Bilim Üniversitesi özelinde, 2023 yılında tam burslu program için 325 puan, %50 burslu program için 243 puandır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Dikey Geçiş Nasıl Yapılır?

Ön lisans mezunları, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) yoluyla Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans programına geçiş yapabilirler. Başarılı olanlar, eğitimlerine üçüncü sınıftan devam ederler.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Sıkça Sorulan Sorular

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü mezunu hangi meslekleri yapabilir?

Mezunlar, fizyoterapist olarak hastanelerde, kliniklerde, rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilir veya özel pratisyen olarak kendi kliniklerini açabilirler.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon önlisans bölümü mü?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon eğitimi bir lisans bölümüdür. Ancak T.C. Demiroğlu Bilim Üniversitesi bünyesinde ön lisans programı olarak Fizyoterapi Bölümü de bulunmaktadır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü kaç yıldır?

Lisans düzeyindeki Fizyoterapi ve Rehabilitasyon eğitimi 4 yıl sürmektedir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü hangi alandadır?

Fizyoterapi, sağlık bilimleri alanında yer alır ve üniversite sınavında sayısal puan türünden öğrenci kabul eder.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü geçme notu kaçtır?

Genellikle üniversitelerin geçme notu 100 üzerinden 60 veya 4 üzerinden 2.0 olarak belirlenir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon atama puanları kaçtır?

Atama puanları, her yıl yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarına ve tercihlere göre değişiklik göstermektedir.