Tıbbi Görüntüleme Teknikleri

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümü hem teorik hem pratik olarak eğitimlerin gerçekleştiği bir ön lisans programıdır. TYT puan türü ile öğrencilerin tercih edebileceği bölümlerden birisi olan Tıbbi Görüntüleme Teknikleri programının amacı radyoloji alanında çalışma yapan yetkin kişiler yetiştirmektir. Bölümde verilen radyoloji eğitimiyle öğrenciler hem teorik bilgilerini hem de yeteneklerini geliştirmektedir. Öğrenci odaklı eğitim modeli, mesleki becerileri geliştirmeyi ve yükseltmeyi amaçlar. İstanbul’da bulunan Demiroğlu Üniversitesi Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü, müfredatta yer alan uygulama dersleriyle görevli hekime yardımcı olacak personel yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Demiroğlu Bilim Üniversitesi (DBÜ), 2006 yılında İstanbul’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. Ulusal ve uluslararası sağlık alanında öncü bir marka olmayı hedefleyen üniversitemiz, Türk Kardiyoloji Vakfı tarafından kurulur. Hasta odaklı hizmet sunumu ile dikkat çeken üniversitemiz, mezun öğrencilerine istihdam yaratmaktadır. Üniversite bünyesinde yer alan Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü programı 2 yıllık ön lisans eğitimi vermektedir. Toplam 4 dönemden oluşan bölümümüz; güvenilir, çevreye duyarlı, iletişim becerisi yüksek, sağlık hizmetini en iyi düzeyde sunabilecek ara sağlık elemanlarının yetişmeleri için nitelikli eğitim ve öğrenim vermektedir. Geniş sosyal imkanlara sahip bölümümüz, eğitim modeliyle kendini ispatlamıştır. Bölümümüz tıbbi görüntüleme teknikleri sıralama olarak da 2022 yılında üst sıralarda bulunmayı hedeflemektedir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümüne Genel Bakış

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümü 2 yıllık bir eğitim sürecinden oluşur. Ön lisans eğitimi boyunca uygulamalı ve teorik eğitim modeli uygulanır. Öğrenciler eğitim ve öğretime örgün olarak devam etmektedir. Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri unvanını almaktadır. Öğrenciler, edindikleri teorik ve teknik bilgileri klinik ortamda tecrübe etme imkanına sahiptir. Sağlık temalı bir eğitim kurumu olan bölümümüz, radyoloji teknikeri olacak öğrencilerin donanımlı olmasını sağlamaktadır. Öğrencilerimiz 1. yarıyılın sonunda yaz stajlarını yapmaktadır. Staj süresi 6 haftadır. Stajlar, afiliye hastanelerimiz olan İstanbul Florence Nightingale ve Şişli Florence Nightingale hastanelerinde yapılabilmektedir. Öğrencilerimiz, 2. sınıfta ise iki dönem boyunca uygulama derslerini hastane bölümlerinde almaktadır. Uygulamalı ve teorik ön lisans programını başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz mezun olmaktadır.

Demiroğlu Bilim Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümünde Okutulan Dersler

Üniversitemiz verdiği teknik ve teorik bilgileri yaz stajları ve uygulama dersleri ile pekiştirmektedir. Bölümümüzde okutulan dersler her yıl değişkenlik gösterir. Tıbbi görüntüleme teknikleri dersleri birbirinin devamı şeklindedir:

  • 1. sınıf: Bölümün ilk yılında terminoloji ağırlıklı dersler ile giriş yapılır. Anatomi, tıbbi terminoloji, fizyoloji, farmakoloji ve akılcı ilaç kullanımı, radyolojik görüntüleme yöntemleri, radyoloji fiziği, sağlık kurumlarında iletişim hizmetleri, radyasyon güvenliği ve radyasyondan korunma gibi dersler verilir. Pek çok bölümün ilk yılında olduğu gibi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil, Türk Dili dersleri de verilmektedir. Ayrıca ilk yılda iş sağlığı ve güvenliği ile sağlıkta iletişim dersleri de bölümde okutulmaktadır. Öğrenciler 1. yılın sonunda 6 haftalık bir yaz stajı da yapmaktadır.
  • 2. sınıf: Bölümün son yılında alan uygulamaları ve bölüm derslerinin ağırlığı artar. Radyoterapi, radyolojik anatomi, hastalıklar bilgisi, radyolojide kaliteyi etkileyen faktörler, tıbbi görüntüleme, halk sağlığı, meslek etiği, nükleer tıp, ilk yardım ve sağlık hukuku gibi dersler verilir. Üçüncü ve dördüncü yarıyılda verilen klinik mesleki eğitim dersleriyle öğrenciler, öğrendiklerini tecrübe etme olanağı bulabilmektedir. Bölümümüzde, Tıbbi Görüntüleme dersi uygulama dersi olarak verilmektedir. Öğrenciler, uygulama derslerini uzman kadro eşliğinde İstanbul Florence Nightingale ve Şişli Florence Nightingale hastanelerinde yapmaktadır.

Demiroğlu Bilim Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümünde Sağlanan Olanaklar

Hastanelerimiz ve üniversitemiz bünyesinde bulunan laboratuvarlar ve araştırma merkezleri öğrencilerin kullanımına açıktır. Laboratuvarlarımız, öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılar niteliktedir. Öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası alanda kendini kanıtlamış uzman eğitmen kadrosu eşliğinde teorik ve pratik dersler almaktadır. Tıbbi görüntüleme cihazlarının tanıtımı ve eğitimi hastanelerde staj esnasında karşılanmaktadır. Bölüm öğrencilerimiz 1. sınıfın sonu itibarıyla hastanelerimizde staja başlamaktadır. Öğrenciler staj uygulaması ile hastane ortamına alışmaktadır. Böylece iş hayatına donanımlı bir şekilde hazırlanmaktadır.

Demiroğlu Bilim Üniversitesi’nde 1 adet kütüphane bulunmaktadır. Geniş baskılı ve dijital kaynak koleksiyonuyla gereksinimleri karşılayan kütüphanemiz, öğrencilerin kullanımına açıktır. Kütüphanemiz; araştırma, eğitim ve öğretimler açısından oldukça yeterlidir. Öğrencilerimiz, üniversitemiz kadrosunda yer alan tecrübeli uzman öğretim üyeleriyle staj uygulaması sayesinde yüz yüze çalışma imkanı elde edebilmektedir. Üniversitemiz bünyesinde Atatürkçü Düşünce Kulübü ve Turk MISC gibi kulüpler bulunmaktadır. Ayrıca okulda sinema, briz, gezi, satranç, müzik, spor,  tiyatro, sağlıklı yaşam, fotoğrafçılık gibi kulüpler de yer alır. Öğrencilere boş vakitlerinde sportif, kültürel ve sosyal aktiviteler yapabileceğini geniş olanaklar sunulmaktadır.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Taban Puanları

Demiroğlu Bilim Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü’ne öğrenciler TYT puan türü ile girmektedir. Bölümün ataması yüksektir. Bundan dolayı öğrenciler Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümüne ilgi göstermektedir. Burslu ve %50 indirimli Tıbbi Görüntüleme Teknikleri taban puanları her yıl değişkenlik göstermektedir:

  Yıl Taban Puan Başarı Sırası
Burslu 2021 271,46198 567.336
%50 İndirimli 2021 202,02174 1.422.216
Burslu 2020 291,01259 538.000
%50 İndirimli 2020 221,84564 1.275.000
Burslu 2019 294,3904 445.980
%50 İndirimli 2019 229,06940 1.150.805
Burslu 2018 297,082 418.000
%50 İndirimli 2018 --------------- --------------

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü ile İlgili En Çok Merak Edilen Sorular

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Nedir?

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri bölümünün amacı, özel görüntüleme cihazlarını hazır hale getiren teknikerler yetiştirmektir. Teknikerler, tıbbi görüntüleri yorumlamakta ve elde edilen her türlü bulguyu rapor haline getirmektedir. Bulgular sözlü veya yazılı olarak yetkili doktora iletilmektedir. Radyoloji teknikerleri; floroskopi, manyetik rezonans görüntüleme, konvansiyonel ve dijital röntgen, bilgisayarlı tomografi ile görüntü elde etmektedir. Bölümden mezun olan öğrenciler, alanında bilgi ve beceriye sahip olmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tedavilerde kullanılan cihazlar artış göstermektedir. Bundan dolayı tıbbi görüntüleme teknikerlerine her dönem ihtiyaç duyulmaktadır.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü Kaç Yıldır?

Ülkemizde tıbbi görüntüleme teknikleri bölümü 2 yıl sürmektedir. Müfredat, eğitim ve staj süreci üniversiteler arasında değişkenlik göstermektedir. Üniversitemizde teorik ve uygulama dersleri verilmektedir. Programın eğitim dili Türkçe’dir. Öğrenciler 2 yıllık uygulamalı ve teorik eğitimi 4 yıllık lisans bölümüne tamamlayabilir. Bunun için Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ‘ye girmeleri gerekmektedir. Elde edilen puan ile Hemşirelik, Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.

Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Mezunlarının Çalışma Olanakları Nelerdir?

Tıbbi görüntüleme teknikleri bölümünden mezun olan kişiler, sağlık sektörünün birçok alanında çalışma imkanı bulur. Öğrenciler mezun olduktan sonra özel hastaneler, üniversite hastaneleri, devlet hastaneleri, özel görüntüleme ve tıp merkezlerinde çalışabilmektedir. Ayrıca radyoterapi, nükleer tıp ve radyoloji gibi bölümlerde tekniker unvanı ile iş bulabilmektedir. Radyoloji teknikeri, hekim yönlendirmesiyle tedavi gören hastaların cihazlarını hazırlayabilir ve film çekebilir.