T.C. Demiroğlu Bilim Üniversitesi ve Florence Nightingale Hastaneleri ile Geleceğinizi Şekillendirin

Meslek Seçimi

Üniversite adaylarının tercih sürecinde attığı en önemli adım meslek seçimi sürecidir. Bu süreçte meslek seçimini etkileyen etkenler vardır. Bunların başında; bireyin kendini tanıması, ilgi alanlarının ve yeteneklerinin farkında olması, yönelimlerini bilmesi gelir. Örneğin; akademik bilgi, finans yönetimi, sağlık, doğa, görsellik, el becerileri, eylem odaklı olma, liderlik, sanatsal faaliyetlere yatkınlık olabilir.

Birey ilgi alanlarını gözden geçirdikten sonra, kendisi için uygun gördüğü meslekleri farklı yönleriyle değerlendirerek sağlıklı karar verebilir.

Meslekler hakkında temel bilgileri öğrendikten sonra, öğrenci ilgilendiği mesleklerin çalışma şartlarını öğrenmelidir. Sonrasında çalışma şartlarının kendisine uygun olup olmadığını incelemelidir.

Bu aşamaların ardından tecih edilmesi düşünülen meslekler listesi yapılarak alanda çalışan mesleklerin uzmanlarıyla görüşülmeli ve bilgi alınmalıdır. Aynı zamanda tercih edilmesi düşünülen bölüm öğrencileri ile iletişim kurulabilir bu şekilde zihne takılan sorular giderilebilir.

Meslek seçimi yapmadan önce aşağıdaki sorular gözden geçirilmelidir;

Bu dünya’da hangi amaç için ve ne yapmak için varım?

Dünya’ya nasıl katkı sağlayabilirim? Hangi mesleği uzun yıllar yapmayı istiyorum?

Hangi mesleğe kendimden bir şeyler katarak farklılık ortaya koyabilirim?

Yukarıda bahsedilen aşamaları değerlendirerek düşündüğünüz mesleğin size uygun olup olmadığını anlamak üzere çalışmaya başlayabilirsiniz.